Olvastam egyszer egy hozzászólást a Bigosról egy recept oldalon, amit ő készített és túl édesnek találta...
Mivel Lengyelországban ettem ilyen ételt, furcsállottam a hozzászólást és utánanéztem egy kicsit: lengyel ismerőseimtől kértem segítséget. A végeredmény ez a recept lett.
Ősi recept ez, vannak sejtések róla, hogy még a Teuton lovagok készíthették maguknak Európát átszelő "portyáikon". Így fordulhat elő, hogy a lengyeleken túl a litvánok is magukénak érzik. Középkori az eredet, az biztos. Nagyon gazdag az alapanyagtár, az embernek az az érzése, hogy mindent beledobáltak, amit csak találtak. Valahogy így lehetett talán. Eredetileg vadhúsból készítették, amit éppen elejtettek: őz vagy szarvas (én most maradtam a sertéshúsos variációnál). Szedtek egy kis gombát az erdőben, előkapták a nyereg alól a savanyított káposztát. Ki tudja...
Megszámlálhatatlan verziója van az ételnek, lengyel barátaim azt mondják, mindenki másképp csinálja. Ha már ahány ház, annyi szokás, akkor nevezhetem az enyémet GOCK-házi Bigosnak. Van azért egy-két biztos kiindulási pont és az egyik a káposzta. Na de milyen? Vannak variációk friss káposztára, vannak savanyú káposztára, de olyanok is vannak, amiben mindkettőt felhasználják. Szeretjük a savanyú ízeket, ezért én tisztán savanyú káposztát használtam hozzá. Ez a variáció biztosan nem lesz édes...
A Bigos szó egyféle káoszt, zűrzavart jelent. Hát én így tettem rendet az alapanyagok kavalkádjában.
1. Készítsd elő az alapanyagokat, ahogyan azt a Hozzávalókban megadtam.
2. Egy nagyméretű (én wokot használtam hozzá) serpenyőt forrósíts fel és tedd bele a bacont és a kolbászt. Süsd, amíg a bacon elveszti a zsírtartalmát és a kolbász is jól megpirul benne. Szűrőkanállal szedd ki a húst és tedd félre.
3. A visszamaradt zsiradékba dobd bele a sertés húst, szórd meg a liszttel, jól keverd meg, pirítsd meg a húst, majd szűrőkanállal szedd a kolbászos keverékhez.
4. Tedd a zsiradékba a hagymát, fokhagymát és a répát, párold puhára.
5. Tedd hozzá a gombát és a szilvát, párold puhára.
6. Tedd hozzá a káposztát is, jól keverd össze és párold öt percig.
7. Öntsd fel a portói borral, párold tovább 2 percig.
8. Tedd bele az összes fűszert és a Worcestershire szószt, jól keverd össze.
9. Tedd hozzá a szárított gombát az áztató levével együtt és az összes maradék alapanyagot. Tedd hozzá a húskeveréket is és jól keverd össze, majd forrald fel.
10. Öntsd át az egészet egy megfelelő méretű sütőtálba, fedd le és tedd 180 C fokra előmelegített sütőbe. Legalább két órán át hagyd is ott, akkor vedd ki, ha már a hús omlósra puhul.
11. Ha kész, legjobban teszed, ha egy napig pihenteted, az íze csak jobb lesz ettől.
A felmelegített Bigost gőzpárolóban megpárolt burgonyával körítheted és friss kenyeret is kínálhatsz hozzá.