Lentinula (Lentinula edodes)
A többezer éves termesztési múltra visszatekintő shiitake (vagy shii-take) gomba japánból magyarra fordítva olyasmit jelent, mint keményfán növő gomba. Kínai neve dongo vagy shanku, étlapokon nemes egyszerűséggel fekete erdei gomba névvel illetik. Természetes élőhelyén (Japán, Kína és egyes Dél-Kelet Ázsiai országok) ennek megfelelően valóban elhalt bükk, gesztenye, tölgy vagy éppen diófán található, vagy éppen termeszthető. Tradicionálisan egyaránt használják étkezési illetve gyógyászati célokra, Ázsiában a hosszú élet szimbóluma.
A friss shiitake gomba illatos, akár 10 cm-es kalapja sötét színű, húsa fehér és puha.
Manapság Kína biztosítja a világ 150 000 tonnányi shiitake gomba fogyasztásának 80-90%-át, a maradék mennyiség zömét Japánban, Koreában, Brazíliában illetve az Egyesült Államokban termesztik. Termesztési körülményei miatt továbbra is igen drágának mondható alapanyag, frissen a kilónkénti ára meghaladja az 5 000 Ft-t, míg szárított formában ennek duplája is lehet az ára.
Hogyan tárold?
Jó hír, hogy a Shiitake gombával egyre gyakrabban találkozhatsz a nagyobb üzletek polcain nem csak szárított formában, de akár frissen is. Sőt, akár shiitake gombatermesztő blokkokhoz is hozzájuthatsz. Ha frissen vásárolod, ügyelj arra, hogy telt, rugalmas és tiszta legyen a külleme, kerüld azokat a példányokat, melyek ráncosak, vagy éppen foltosak. Hűtőszekrényben egy hétig tárolhatod, különösen, ha lazán papírtörlőbe tekered, így megelőzheted, hogy a gomba megszívja magát nedvességgel, ami csökkenti az aromáját.
A szárított Shiitake gombát szorosan záró tárolóedényben hűvös, sötét helyen tárolhatsz, erre legalkalmasabb egy éléskamra. Ennek hiányában nyugodtan teheted a hűtőszekrénybe is. Ha netán megfeledkeznél róla egy ideig, akkor sem kell kétségbe esned, legalább hat hónapig semmi baja nem lesz.
Hogyan használd?
A friss Shiitake gomba szára nem ehető, ezért a feldolgozását azzal kezdjed, hogy ezt a részét kiforgatod a kalapjából, hogy a csonkja se maradjon ott. Mint a gombák általában, a Shiitake sem nagy rajongója a víznek, ezért legjobb, ha száraz papírtörlővel tisztogatod meg a gomba kalapját.
Ha grillezni szeretnéd, akkor hagyd egészben, ellenkező esetben szeleteld neked tetsző vastagságú vagy vékonyságú szeletekre. A gombaszeleteket használhatod nyersen salátákban, vagy piríthatod, pörköltet készíthetsz belőle, avagy tésztaszószokban, levesekben használhatod fel.
Nem meglepő, hogy az ázsiai receptekben találkozhatsz vele leggyakrabban. Az egészséges ázsiai étrend egyik alapköve a gomba. Más gombafajtákhoz hasonlóan a shiitake gomba természetes umami forrás, így „fűszerként” is alkalmazható. Magas protein tartalmánál fogva kiváló húspótló alapanyag.
Ha szárított gombát vásároltál, azt felhasználás előtt be kell áztatnod. Meleg vízben hamarabb (20-30 perc), hideg vízben tovább tart (2 óra) a dehidrációja. Végül a felpuhult gombát szedd ki az áztatóléből, majd a visszamaradt levet leszűrve érdemes eltenni ízesítés, hígítás céljából.
Miért egészséges a Shiitake gomba?
A Shiitake gomba alacsony kalória (100 gramm friss gomba mindössze 42 kalóriát tartalmaz) és magas protein tartalmú alapanyag. Jelentős a B1, B2, B3, B5. B12 és B13 vitamin és említésre méltó a magas ergoszterin (a D vitamin elővitaminja) tartalma is. Ezen felül sok ásványi anyagok természetes forrása, többek között a kálium, a kalcium, a foszfor, valamint jelentősebb mennyiségű vasat, rezet, szelént, mangánt és cinket is tartalmaz. Ugyanakkor ezeken felül még számtalan bioaktív vegyület tartalmánál fogva hatékonyan segíti elő egészségünket:
GOCK receptek a gombafajtával:
Csirke és gombák a wokban recept
Orecchiette tésztasaláta recept róka és shiitake gombával
Trottole erdei gombákkal, paradicsomosan recept
Csirke Tetrazzini sok gombával recept
Kantoni csirke és rák stir and fry recept