A hagyma és a fokhagyma után a zellerszár a harmadik leggyakrabban használt alapanyag a konyhámban. Csak zellerszárként beszélek róla, így sokan visszakérdeztek már, milyen zellerszárról beszélek?
A halványító zellerről? Vagy az angol zellerről? Vagy a francia zellerről? Folytathatnám is akár a sort, hiszen kevés ország van a világon, ahol ne termesztenék és használnák ezt a népszerű zöldséget. Mi magyarok ugyan leragadtunk egy kissé a gumós zellernél, amit sokan nem is szeretnek, így aztán a zellerszár nálunk mégsem olyan népszerű, mint amilyen lehetne. Nézd csak meg a kedvenc bevásárló helyed polcán! Találsz? Ha igen, milyen gyakran látod ott? Aligha túl sűrűn…
A vadzeller
Bármelyik országban is termesztik valamelyik variációját, a vadzeller az őse a zellerszárnak. Már az ókorban is széles körben ismert volt. Beépítették étrendjükbe, használták gyógyszerként is. Gumója szinte nincs is, szára ellenben akár 40 cm-es is lehet, 3-4 cm-es vastagsággal, tehát mondhatni fordítottja a nálunk közismert gumós zellernek.
A szárát fogyaszthatod, amely húsos, ropogós és lédús. Amíg friss persze. Aki egyébként nem szereti a gumós zeller erős, domináns ízét, figyelem! A zellerszárnak nagyon gyengéd zeller íze van, ezért könnyű megszeretni.
Miért használj zellerszárat?
Elsősorban azért, mert finom. Azonban ezen felül nagyon sok olyan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, amely indokolja, hogy te is beépítsd az étrendedbe, mert egészséges.
Ha nincs éppen fogkeféd…
Fogkrémet azért ne nyomj rá (elrontod az ízét), csak rágcsálj el egy-két zellerszárat és kész is. Növényi rostjai szinte mindent levakarnak a fogaidról, a nyelvedről, az ínyedről. Így megszünteti a kellemetlen szájszagot is. (ha randizni mész, rágógumi helyett vihetsz magaddal zellerszárat is, azonban ne csodálkozz, ha a partnered furcsán néz majd rád, ha előkapod a zsebedből, táskádból)…
Kumarin tartalmánál fogva ( a fahéjhoz hasonlóan) segít a rákmegelőzésben (aktívabbá teszi a fehérvérsejteket). A fenolsav és más anyagok együttes hatásaként gátolja a ráksejtek növekedését.
Talán feltűnk, hogy a zellerszár a hűtőben elég nehen romlik meg. Ellenáll a gombáknak, így ezt az előnyös tulajdonságát te is kihasználhatod, ha gombás fertőzéssel küzdesz.
Enyhíti a fájdalmakat, görcsöket, csökkenti a puffadást.
Sokakat gyötör a szénanátha (én már szerencsére kinőttem), azon kevés zöldségfélék közé tartozik, amely csökkenti a kellemetlen tüneteket.
Zellerszár a számok tükrében (1 db zellerszár a napi szükséglet százalékában)
Bátran használhatod fogyókúrás diétád során, hiszen mindössze 10 kalóriát tartalmaz, emellett rendkívül alacsony a szénhidrát tartalma (1%) és zsírt nem tartalmaz. Növényi rostjai a szükségleted 4%-át fedezi.
Vitaminok: Kiemelendő a folsav és a Kvitamin tartalma
A=6%, C=3%, K=23%, folsav=6%
Ásványi anyagok: magas kálium tartalma figyelemre méltó
Kálcium=3%, Vas=1%, Magnézium= 2%, Foszfor= 2%, Kálium=6%
Hogyan fogyaszd?
Vágd le a leveleit, távolítsd el az alsó, fehér részét, jól mosd meg és...
Nyersen:
Főzve: