Még ha nem is táplálkozol tudatosan, sőt… Kifejezetten nem foglalkozol az egészséges táplálkozással, hanem mert talán azt hiszed, hogy másra nincs is időd a sok és feszített tempójú munkád mellett és Fast Food ételekkel rongálod az egészséged, szezámmaggal akkor is találkoztál már, ha máshol nem, hát a hamburgered tetejére szórva…
A szezámmag fogyasztásának messze nem a hamburger a megfelelő formája, de így legalább látod! Legalább tudod, hogy mi ez.
Más ételekben jobbára észrevétlenül lapul ez a piciny, de annál egészségesebb magocska. Azt tudjuk, hogy a magok fogyasztása általában egészséges, általában sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak, de azt kevesebben tudják, hogy ez a jellegtelennek látszó apró magvacska az egyik leggazdagabb ezekben a magvak népes családjában.
Szezám tárulj!
Noha időnként némelyik mag hirtelen divatossá válik, azért az senkit sem lephet meg, hogy mint a magvak általában, így a szezámmag sem mai találmány. A tudományos nevén Sesamum indicum is egyike a legrégebben termesztett növények magjainak, több ezer éves múltja van az emberiség történelmében. Neve is jelzi, hogy Indiában, leginkább Kelet-Indiában őshonos növény, amelynek magjáért egyaránt termesztették, mint táplálék és mint gyógyszer (alapanyag).
Már az Ókorban is hittek fiatalító, általánosan roboráló hatásában. Az akkor élő embereknek nem volt szükségük tudományos bizonyítékokra, elég volt meríteniük őseik tapasztalatából.
A tudomány azonban csak hiedelmeknek tekinti az élettapasztalatot, így aztán be is bizonyították, hogy a szezámmag egészséges! Őseinknek igazuk volt!
Tények és adatok
Az elmúlt évtizedekben sokan tanulmányozták a szezámmag összetételét és az egészségre gyakorolt hatásait, a tanulmányokat publikálták is, csak néhány a számtalan előnyös tulajdonságából:
Harminc gramm szezámmag 160 kalóriát tartalmaz, javarészt telítetlen zsírsavakban és a napi szükséglet 16 %-át fedezi növényi rostokból.
Vitamin tartalma a napi szükséglet százalékában:
B1 15%, B2 4%, B3 6%, B6 11%
Ásványi anyag tartalma a napi szükséglet százalékában:
Réz 35%, Mangán 35%, Kalcium 28%, Foszfor 18 %, Magnézium 25%, Vas 23%, Cink 13%, Molibdén 24%, Szelén 23%
Hogyan tárold?
Mint az olajos magvakat általában, a száraz, légmentesen lezárt, sötét közeg az ideális a számára.
GOCK receptek szezámmaggal: